Ford avslørte i dag en dynamisk ny versjon av den populære Fiesta med et enda sprekere utseende og en rekke eksklusivt teknologisk utstyr. Den nye Fiesta vil bli vist på morgendagens “Go Further” produktlansering i Amsterdam, der Ford Motor Companys administrerende direktør Alan Mullaly vil møte blant annet 2.500 europeiske forhandlere.
I forkant av den internasjonale bilutstillingen i Paris opplyser Ford at nye Fiesta tar mål av seg til å bli best i klassen på drivstofføkonomi, med syv drivlinjer som slipper ut mindre enn 100 g/km CO2 og forbruker mindre enn 0,43 l/mil. Kjøpere av nye Fiesta kan også velge en ECOnetic Technology-variant som forventes å gi et drivstofforbruk på 0,33 l/mil og et CO2-utslipp på 87 g/km.
Selv den mest årvåkne sjåføren må blunke, og innen vedkommende igjen åpner øynene vil Fords Active City Stop for kollisjonshindring i lave hastigheter ha fanget opp og behandlet 15 bilder av veien fremover - på søk etter potensielle farer. Denne sikkerhetsteknologien lanseres nå også på nye Ford Fiesta.
Ford har startet produksjonen av nye Fiesta, og den nyeste versjonen av Europas mest kjøpte småbil vil om kort tid være på plass hos Ford-forhandlerne. Den nye versjonen av Fiesta kommer med en rekke nye teknologier og et banebrytende drivlinjeprogram. - Nye Fiesta har syv drivlinjer - både bensin- og dieseldrevne – som alle har CO2-utslipp på under 100 gram pr. km..
Ford MyKey gjør det mulig for eieren å programmere en nøkkel - vanligvis for yngre sjåfører - som begrenser bilens toppfart og reduserer maksimum volum på lydanlegget. Lyden stenges i sin helhet hvis ikke fører og passasjerer fester sikkerhetsbeltene. Systemet kan også hindre føreren fra å deaktivere sikkerhetsteknologier som Elektronisk Stabilitetsprogram og Active City Stop.
– Europeiske bilkjøpere kjøpte gjennomsnittlig en ny Ford Fiesta hvert annet minutt gjennom fjoråret. Det gjorde ifølge JATO Dynamics* modellen til Europas mest kjøpte småbil i 2012. Ford solgte i fjor 953.174 biler på de 30 europeiske markedene som JATO overvåker, inklusive 306.405 Fiestaer, og mer enn 1,4 millioner biler i de 51 landene i Europa hvor Ford har virksomhet.
Nye Ford Fiesta med 1,0-liters EcoBoost-motor er kåret til årets verdensbil av en jury bestående av kvinnelige motorjournalister, som plasserte den lille Ford-modellen foran finalister som Audi Allroad, Range Rover og Porsche Boxster S.
Ford Fiesta kjørte ut av 2014 som Europas mest kjøpte småbil. I alt kjøpte europeiske kunder 308,999* Fiestaer i Europa i 2014, noe som gjorde den til Europas mest solgte småbil for tredje år på rad. Blant de mest populære modellene er Fiesta 1.0-liters EcoBoost, Fords banebrytende bensinmotor, som i 2014 ble kåret til årets internasjonale motor - også det for tredje år på rad.